Řeč je o fyzických kovech. Zlato je uchovatelem hodnoty a má oproti ostatním investicím několik zásadních výhod.
Drahé kovy zůstávají i nadále pod tlakem spolu s narůstajícím přesvědčením blížícího se prosincového růstu sazeb v USA. Zlato kleslo na své 5leté minimum. To sice jako výhoda nevypadá, ale podívejte se na to z druhého úhlu pohledu. Do roku 2012, kdy zlato dosáhlo svého vrcholu téměř 2000 USD za 1 OZ, stále klesá. Pro mě jako investora je to naopak zajímavá příležitost, jak nakoupit fyzické zlato za nízkou cenu. Pro ty, kteří věří politické a ekonomické situaci ve světě, doporučuji, aby nadále nepokračovali ve čtení tohoto článku, jelikož je to pro ně ztráta času.
Píšu zde několik výhod, o kterých se moc nemluví, ale jsou velice důležite při rozhodování a investování. Zlatem můžete platit po celém světě a je nejlikvidnějším aktivem. Nepotřebujete směnárny, neboť tento žlutý kov je celosvětový. Kdokoliv vám ho velice rád odkoupí zpět.
Dostupné investice: Zlato
Ze zlata se v ČR neplatí daň z přidané hodnoty. Například u investičních mincí jsou ještě navíc tak nízké marže, že rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou dosahuje v mnoha případech pouze 1%. Nejvýhodnější jsou v tomto případě jednouncové mince. Uvidíme, jak dlouho si stát nechá tento finanční únik líbit. Nechci spekulovat, ale kdyby se výrazněji zvýšily prodeje…Držení zlata je „zatím“ anonymní. Tento bod asi netřeba více rozebírat. Podívejte se, co se stalo s penězi střadatelů při nedávné krizi na Kypru. Pokud nikdo neví, že ho máte, nemůže vám ho sebrat ani zdanit.
Zájem o investice nejen do fyzického zlata, ale i fyzických komodit se i v ČR dlouhodobě zvyšuje, viz. výborná přednáška M. Šichtařové. Obecně je ale podíl prostředků ve zlatě u Čechů výrazně podprůměrný v porovnání se západní Evropou. Například Čína v posledních letech kupuje obrovské množství zlata. Otázkou zůstává, proč? Že by snaha odpoutat se od zašlé a pohasínající slávy v podobě dolaru? Stejně tak Německo už přestává věřit USA a snaží se o repatriaci svých zlatých zásob do své země. USA ale slíbilo navracení zlata tak pomalu, že vyvstává otázka, zda v sejfech FEDu ještě nějaké zlato vůbec je. Je jen otázkou času, jak dlouho se ještě bude dařit manipulovat s cenou zlata. V dnešní době obrovských spekulací a uměle vytvořených prostředků to není žádný problém.
Dostupné investice: Stříbro
To sámé, co zde píši, se dá řici i o stříbru. U něj je jedna nevýhoda a tou je, že v ČR se platí daň z přidané hodnoty, proto cena, za kterou stříbro budete prodávat, je podstatně nižší než při nákupu.
Obrovskou výhodou stříbra je, že fyzické stříbro je jednou z nejvíce podhodnocených investic této dekády. Jen velmi málo investorů ví, že nadzemních (tedy těch vytěžených) zásob stříbra je pětkrát méně než vytěženého zlata. Navíc je po ropě druhou nejpoužívanější komoditou na světě a spotřebovává se ve více než 10 000 různých produktech. Pokud by se nyní zastavila těžba veškerého stříbra, vystačily by jeho zásoby pro celý svět na pouhé čtyři měsíce provozu. Přesto je mnohonásobně levnější než zlato. Současná cena se pohybuje kolem 14-14,5 USD za 1OZ a náklady na těžbu se pohybují kolem 8-9 USD. To je pro mě faktor, který dělá ze sříbra velice zajimavou komoditu pro investováni. Tyto investice neberu na rok či 2 ale na 7 a více let.
Zlato i stříbro ochraňují peníze před znehodnocením, o tom je i tato výborná přednáška Jim Sinclaira. Možná více zjitíte, proč by je měl ve svém majetku mít každý člověk. Kdyžtak napište, V portfoliu nám komodity tvoří třetinu portfolia, na zbylé 2/3 tu máme další alternativa, viz. článek 8 alternativních plodů z našeho stromu.
Zdroj: Investree