Skip to main content

Každý jsme to napjatě sledovali. Propad kryptoměn v přímém přenosu. Červená čísla nepřestávala udivovat ani zkušenější hráče na trhu. Spousta lidí litovala, že svoje úspory vložila do tak nevyzpytatelného a neregulovaného světa. Trhali si vlasy a prodávali své pozice v domnění, že to půjde ještě níže nebo rovnou k nule! Takzvaná „krev na ulicích“.

Nic jako nepřetržitý růst neexistuje

Sledujete vývoj trhu, který jenom stoupá a nejsou na něm znát žádné polevující pohyby. Kdo by nebyl nenasytný? Každý chce chytit rozjetý vlak, ale to už je většinou pozdě. Na nástupišti čekají ti, co mají nejlepší informace a jisté zkušenosti. Ostatní přibíhají a snaží se naskočit. A naskočili jsme všichni až na „vlak“, který dosáhl ocenění přesahující 19 000 dolarů. Korekce se zdála nemožná a vidina hodnoty přesahující sto tisíc dolarů na dosah.

Opak byl pravdou a hodnota klesla až pod 6000 dolarů za jeden bitcoin. Pokud jakožto investor znáte důvod, s jakým jste vstupovali do kryptoměn, jak hodnotná je pro vás revoluce v duchu blockchainu a škály plánovaných možností využití, pak jste měli pevné ruce a své investice (nebo spíše spekulace) jste neprodali. Naopak povzbuzující podívaná s sebou přinášela obrovskou příležitost. Možnost dokoupit.

„Nakupuj, když je na ulicích krev, dokonce i když se jedná o tvojí vlastní. Měj strach, když jsou ostatní nenasytní, a buď nenasytný, když se ostatní bojí.“ Warren Buffett

Neinvestujte veškeré volné prostředky

Nebudeme se momentálně zabývat otázkou rozpoznání dna a jak přes technologickou analýzu dojít k odpovědím. Zaměříme se přímo na jednu věc ze základů investování, které nám pomohou být na další propady – které určitě přijdou – lépe připraveni.

Ano, když propad kryptoměn nastal, spousta lidí chtěla dokupovat, ale byl v tom háček. Již neměli dostatek volných peněz, které by zainvestovali. Jedná se poměrně o častou chybu, kterou si zažilo spousty začínajících investorů. Anketa na Twitteru nám budiž jemným důkazem.

Jak se tomu vyvarovat? Sepsali jsme pro vás pár základních typů:

  1. 10 – 30 % vašeho portfolia tvoří hotovost
  2. Nechť je důvodem k pozornosti, když se kryptoměny dotýkají ATH (All time highs) – možný moment k výstupu z některých pozic a navýšení volných prostředků
  3. Metoda postupného nakupování – pokud dojde ke korekci, je nemožné určit, kde se dno korekce nachází. Postupným dokupováním se průměrováním dosahuje lepších výsledků. Pokud jste bitcoin a jeho sestup sledovali už od začátku, mohli jste si pro proražení hranice 10 000 dolarů říci, že teď nakoupíte za vše co máte. Lépe je si stanovit hranice, kde chceme dokupovat. 9500? 8500? 7500? Záleží jen na vašich odhadech.
  4. Metoda postupného prodávání – stejně jako jsme si stanovili hranice dokupování, stanovíme si i hranice, na kterých chceme pozice uzavírat. Stačí mi zisk 10 % nebo 50 %? Což nás přivádí k další kapitole.

Opravdu mějte investiční strategii

Důležitost investičního plánu je všude zmiňována, ale položme si ruku na srdce s tím, že jen málokdo mu přikládá velkou váhu. Přitom jde o “studená data”, díky kterým jsme schopni jednat bez návalu emocí. Veškerá rozhodnutí o tom, kam peníze investovat, by měla probíhat v naprostém klidu a po delší rozvaze všech skutečností, které jsme byli schopni shromáždit a zanalyzovat. Ne nadarmo se říká, že investování je především o čekání na ideální příležitost ke koupi, než samotným obchodováním (tradingem), za což nám dá za pravdu třeba Steve Burns.

I přesto, že následujete filozofii „HODL“ za každou cenu a “to da MOON!!”, zkuste si určit svoji vlastní strategii. A tím, že to nzaýváme filozofií opravdu něco naznačujeme. Možná by bylo více výstižnější nazvat to vírou. Jistou formou náboženství, která je založená na rychlém zbohatnutí. Něco, co u těch málo lidí, jež zasvětili kryptoměnám celý svůj život už před deseti lety, neuvidíte. A zde se naráží na měřítko, na období, ve kterém měříme očekávaný výnos.

Investování nebo trading?

Jak už jsme naznačili výše, rozdíl mezi investováním a tradingem je značný. Investováním se snažíme dojít k dobrým fundamentům z hlediska dlouhodobého vývoje. Trader na rozdíl od toho hledá trendové příležitosti, jež by mohl využít pro realizaci zisku v krátkodobém horizontu.

Pokud nemáte velké obnosy peněz, investujte pravidelně a vyvarujete se tak řešení aktuálních propadů a růstů, které jsou na trzích s kryptoměnami více než na místě. Strategie buy and hold je nejrozšířenější i z toho důvodu, že není tolik časově náročná, aspoň co se týče aktivní správy portfolia. Svoje pozice si jen otevřete a v dlouhodobém měřítku čekáte na jejich zhodnocení. Kontrolovat růst či propad kryptoměn a nechtěný směr vývoje lze dobře přes aplikaci TabTrader, kde si můžete nastavit hladiny a dostávat upozornění při jejich dosažení.

Oproti tomu trading je velice náročný na čas a na psychickou odolnost. Všechno je jen o tréninku a trading není výjimkou. Kdo má dostatek volného času, chce se neustále učit a prohlubovat svoje znalosti s ohledem na chování své, trhu a grafů, je trading určený právě pro něj. A také tu máme pár zásad, které je dobré sledovat při otevírání nových pozic.

Propad kryptoměn a míra rizika

Po rozhodnutí o tom, na jak dlouho zvažujete otevírat své pozice, je na místě si určit, jakou míru rizika jste schopni unést. Jste dostatečně vyrovnaní a zkušení na to, kdyby došlo k 50% propadu, aniž byste pozici ve ztrátě uzavřeli? A naopak, kdy ji dokážete uzavřít ve ztrátě, protože již pro vás pozice ztratila smysl? Změnily se snad nejdůležitější aspekty, fundamenty, díky kterým jste pozici otevírali?

Již nějakou dobu jistě sledujete Coin Market Cap, kde se podle kapitalizace řadí jednotlivé kryptoměny za sebou. Jistě nepřekvapí, že právě ty kryptoměny, které se nachází na špičce seznamu, mají za sebou jisté fundamenty a ohodnocení ze strany investorů. Tímto by se daly zařadit do konzervativního portfolia, kde by jistě měly zastávat významnou část. Naopak kryptoměny na opačné straně spektra jsou silně rizikové (nízká kapitalizace vede k větší míře manipulovatelnosti) a může jít čistě o spekulaci. Zde si můžete více nastudovat rizika spojená s každou kryptoměnou.

Nákupní seznam vždy po ruce

Až opět nastane propad kryptoměn, budete již připraveni s volnými prostředky nakupovat a ani vás nepřekvapí, že k dalšímu propadu došlo. Podle své investiční strategie sledujete určitý typ kryptoměn, které jsou pro vás únosným rizikem a rozumíte jim.

Dalším krokem je, zjistit, co nakupovat a především proč. Napište si proto seznam několika kryptoměn, ve kterých spatřujete v blízké budoucnosti největší potenciál a využijte příležitosti korekce k jejich nákupu nebo prohloubení již otevřených pozic.

Investujte jen to, co můžete postrádat

V neposlední řádě investujte peníze, které si můžete dovolit ztratit a uvidíte, že hned budete mít pevnější ruce a nervy. Budete tak snadněji dodržovat vámi stanovený investiční plán. Investování do akcií a do kryptoměn se liší především v míře rizika a neméně v tom, že tento trh je naprosto neregulovaný. S tím přicházejí další rizika jako je manipulace trhu a jeho velikost. S malou velikostí trhu je zde nebezpečí akumulace prostředků v rukou pár jedinců a následná manipulace v neprospěch menších investorů.

Až budete příště sledovat další propad kryptoměn na závratnou hranici, spousta lidí bude psát, jakou udělali největší chybu v životě, že investovali vše, celé úspory na studium dětí, apod, vy už budete paniku a propad kryptoměn sledovat s připravenou hotovostí, která vám ještě lépe dopomůže ke splnění vašich snů o finanční nezávislosti. Inspirovat se můžete filmem Sázka na nejistototu (2015), kde uvidíte, jak je těžké jít proti davu a sentimentu, když už vše ztrácí zdravý rozum. Pro získání více informací ze světa kryptoměn se podívejte na záznam z konference Satoshitalks.

 

Martin Kůra

Jsem studentem na vysoké škole v Praze, kde studuji krajinářskou architekturu. Mezi mé další koníčky patří kryptoměny a investování. Co mají společného? Zasadit semínko, nápad či myšlenku a sledovat její vývoj, mi nepřestává fascinovat.