Skip to main content
Investice

HLEDÁ SE NEJHORŠÍ INVESTICE

Napsal 6 září, 2015No Comments

Některým investorům může spojení „nejhorší investice“ připomenout akcie technologických společností v době internetové horečky na konci 90. let, jiným třeba americké nemovitosti v době těsně před hypoteční krizí. Když se ale na investice díváme jako na celé třídy aktiv, musíme poražené začít hledat jinde.

Jednoznačně nejzajímavější investicí byly od roku 1975 světové akcie, jejichž držením obchodníci vydělali v posledních čtyřech dekádách v průměru 15,7 % ročně. Velmi slušné zisky „shrábli“ i investoři, kteří vložili 60 % prostředků do akcií a zbylých 40 % do dluhopisů.

Výrazně méně vydělali obchodníci, kteří vsadili pouze na bondy s krátkou dobou splatnosti, nebo ti, kdo se rozhodli raději sedět na hotovosti. Vůbec nejméně ale od roku 1975 vydělali investoři, kteří svá portfolia naložili zlatem.

Pokud by před čtyřiceti lety investor vložil 175 dolarů do indexu světových akcií, měl by dnes na obchodním účtu necelých 64 tisíc dolarů. Při investování pomocí strategie „60 ku 40“ by dnes měl při počáteční investici 175 dolarů přibližně 18 a půl tisíce dolarů a při opakovaném nakupování dluhopisů s krátkou dobou splatnosti by dnes měl zhruba 2 150 dolarů. Nejméně výnosná investice do zlata by počáteční „vklad“ 175 dolarů rozmnožila jen na necelých 1 090 dolarů.

VCyn-O4UXxd5s57zKWBAMmlL9OvSlw7pxPJCSxFVLsQ9p30ZJ-xQSjq87sJa7iko0FyarBDA1dk7w4TrXgiAldqXJRPN_CCoP5WoC8VBMrQCqvzMXhj2F0-iy5IKFA_SBu7rWoWN-17

Průměrná roční výkonnost různých portfolií a tříd aktiv od roku 1975

Poučení je zřejmé. Pokud to s investováním myslíte vážně, kupujte hlavně akcie. Chybu neuděláte ani tehdy, když do svého portfolia jako ochranu před volatilitou zakomponujete též dluhopisy, avšak v tomto případě platí známý zákon, že méně je někdy více. Zlatu byste se měli raději vyhnout, případně mu v portfoliu věnovat pouze velmi omezený prostor a vnímat ho jen jako nástroj k širší diverzifikaci portfolia, nikoli jako základ investiční strategie.

Problémem zlata je to, že lze vývoj jeho ceny velice těžko odhadovat, protože na něj nelze usuzovat podle hospodářských výsledků nebo vyplácené dividendy. Zlato není ničím jiným než nerostem, který je velkou částí lidí považován za krásný a jedinečný. Pomineme-li ale jeho využití ve šperkařství, zůstane nám, zlatí brouci prominou, jen „hloupý“ lesklý kov bez zvláštního využití. Gold bugs o zlatu také hovoří jako o jediné skutečné hodnotě, jejíž síla se ukáže ve chvíli, kdy se zhroutí světový finanční systém. Ale upřímně, opravdu někdo věří tomu, že přijde světový finanční kolaps?

 

Zdroj: servowealth.com

Tomáš Zdražil

V osmnácti jsem si přečetl Bohatý táta, chudý táta od R. Kiyosakiho, na to začal podnikat. V roce 2015 objevil Bitcoin a založil Investree. Chtěl jsem zpřístupnil informace veřejnosti, propojovat příležitosti a organizovat byznys eventy po světě. Baví mě vanlife, jachting, coliving a minimalismus. Pět let jsem žil na pěti kontinentech a snažím se fungovat jako globální občan, když zrovna nežiji Bali v Brně na přehradě.

Leave a Reply