Nemusíš být hned fenomenální multilingvista Andrzej Gawroński, který ovládal přes 60 cizích jazyků. Co tak skvěle zvládnout ten nejrozšířenější jazyk světa? Angličtina je prostě základ. Dorozumět se tímto jazykem můžeš s každým pátým člověkem na planetě. A navíc díky ní získáš neomezené možnosti jak v byznyse, studiu, cestování, tak i v hledání partnera do života.
Angličtina je víc, než jen dorozumívací nástroj. Je to klíč k životu!
S dobrou angličtinou ti internet (a svět) doširoka otevře své brány. Český rybníček fajn, ale řekněme si to na rovinu, většina obsahu je převzata ze zahraničí a základem je být u zdroje jako první. Angličtina ti umožní pracovat odkudkoliv, neboli stát se digitálním nomádem a rozšířit své zakázky na zahraniční klienty. Jestli dostáváš zaplaceno v korunách, nebo v dolarech může být někdy (a někde!) setsakramentský rozdíl. Otevřou se ti i jiné příležitosti. Můžeš podnikat na Amazonu, eBay nebo vybrat kapitál na svůj startup přes zahraniční crowdfunding, kde jsou možnosti oproti českému trhu stonásobné. Jestli chceš obchodovat na zahraniční burze a investovat do kryptoměn a co víc, být v tom úspěšný, dobrá angličtina je základ. Nemluvě o zahraničních mentorech a možnosti učit se od největších špiček v oboru. Sám nomádím po světě, i investuji do kryptoměn a všechny aplikace, platformy a nástroje jsou oficiálně made in english. Neumět základy, je jako nemít ruku.
I když jsem sám žil přes rok ve Skotsku a celkem jsem v zahraničí strávil už tři roky, stále má moje angličtina místa, kde se mohu zlepšovat. Třeba v časech se mi někdy udělá pěkný hokej. Jak ale tvrdí většina lidí, lepší je mluvit s chybami než vůbec. Jenže, zde leží i kámen úrazu. Pokud tě nikdo neopravuje a nemáš se kde rozvíjet, taky to tak i zůstane.
Základem je uvědomit si, že něco se prostě nezlepší samo, ale musíme tomu věnovat svoji energii. Ladím teď angličtinu každý den. Pokud se zrovna nechystáš vyjet do zahraničí, odkud si já sám vždy rád přivezu nějaké nové slovíčko nebo celou frázi (a taky skvělé přátele) tak se nejlepší forma studia jazyků v dnešním moderním světě nabízí online. U počítače většina z nás spoustu času promarní. Pojďme to změnit a trávit ho smysluplně.
Jdeme na to!
Dnes se mrknem na trošku netradiční tipy, jak jde tvá angličtina zlepšit. Jsou pro každého z nás, kdo se pohybujeme online světem a denně se setkáváme s cizím jazykem. Prostě se pojďme učit během našeho přirozeného využívání internetu a konzumace obsahu na něm. Jak říkal Jan Ámos Komenský, škola hrou.
Čteme a píšeme:
- Nejdůležitější pravidlo na začátek, ostatní se od něj odvíjejí. Integruj si překladač do prohlížeče, který ti pomůže vždy, když na internetu narazíš na neznámé slovíčko. V Chrome doporučujeme klasický addon Google Translator, ve Firefoxu skvěle funguje HyperTranslate a Translator doporučujeme pro uživatele Opery.
- Na Facebooku si častěji než na návštěvě u babičky. A stejně jako nejlíp umí navařit jen babička, i zde odebírej jen kvalitní obsah! Aby nás bavilo číst text v cizím jazyce, musí být natolik zajímavý, že si nevšimneme, že není v češtině, dokud nenarazíme na slovíčko, které neznáme. Doporučuji: Bright Side, Robert Kiyosaki, Tony Robbins, Tim Ferriss, Simon Sinek, Gary Vaynerchuk, Casey Neistat, Robin Sharma.
- Nepoužíváš Twitter? Já ho taky nepoužíval, dokud jsem nezjistil, že kolem kryptoměn je tam nejlepší info z první ruky. A všech ostatních témat také. Stačí si přidat „Following list“ z mého profilu Investree a další okruhy, které tě zajímají.
- Číst knihy je super. Já miluji tištěné i elektronické, které si stáhnu do Macu, a zvýrazňuji si v textu myšlenky. I když dost čtu v češtině, snažím se četbu proložit pravidelně anglickými tituly. Zrovna jsem se pustil do knihy F**K IT. DO WHAT YOU LOVE. Svůj čtenářský deník si vedu v Goodreads, inspiruj se!
- Instagram je například v USA používanější víc než Facebook. Je především vizuální a pokud dojde na text, není zde co řešit. Popisky a hashtagy jsem začal psát v angličtině, krásně si tím procvičuji svoji gramatiku a testuji svoji úroveň v praxi.
Posloucháme a koukáme:
- Youtube jde dnes skvěle propojit s TV. Jen stačí odebírat správné kanály, pustit si angličtinu i do uší a nabýt nové vědomosti touto cestou. Za sebe doporučuji TEDx, Mike Maloney, National Geographic, Casey Neistat, Elliott Hulse, Tai Lopez.
- Kašli na dabing. Na filmy a videa koukej v angličtině s titulkami a pak znovu bez titulků. To funguje.
- Jestli hraješ hry, angličtinu už pravděpodobně ovládáš stejně jako hru samotnou. Skvělé na nová a často netradiční slovíčka
- Podcasty jsou free a velmi pohodlné. Ideální na cesty. Stačí otevřít v telefonu aplikaci Podcasts. Moje oblíbené jsou Tim Ferriss, Tony Robbins, Travel like a boss, Epicenter – Blockchain.
Borec na konec
Tohle samozřejmě nestačí, angličtinu musíš i aktivně využívat! Ideálně s někým komunikuj alespoň dvakrát týdně. Najdi si lektora nebo kámoše a domluvte se, že spolu budete komunikovat výhradně anglicky. Já mám skvělýho lektora a kámoše v jedný osobě; Lukáše Kopáčka. Strávil v zahraničí 7 let a angličtina je jeho život. Prostě na ní neustále maká a za to si ho cením. Taky má dost pod čepicí a umí lidi správně nakopnout přes své kurzy Kopi-english. Jestli jsi pro individualní skype lekce, dávám ruku do ohně, že tě to s ním bude moooc bavit.
Na závěr máme připravenou jazykovou lahůdku pro ty, kdo si náš článek vzali k srdci a myslí to se zdokonalením své cizí řeči opravdu vážně. (Což by měl v dnešním světě každý!) Lingvisté, psychologové a vědci za pomoci moderních tehnologií a výukových metod neustále pátrají po tom, jak přimět lidský mozek, aby se cizí jazyky učil rychleji, efektivněji a lépe. Prý se dokážeme naučit jednu úroveň (A1, A2, B1, atd…) za 30h čistého času.
ZDE JE VŠECH 7 tajemství rychlého učení jazyků!!
STAY TUNNED!