Plasty nás dnes obklopují prakticky na každém kroku, v každé oblasti života. Vyrábí se v obrovském množství, ale většina plastových výrobků je určena jen na jedno použití. Plasty jsou recyklovatelné, ale reálně z celkového množství jde jen malá část na recyklace plastů, které jdou dále ke zpracování. I přesto třídit odpad může každý, stejně tak na recyklování profitovat. 

Recyklace plastů je nejziskovější oblastí na poli recyklace.

Dobré vědět, že Češi jsou v Evropě šestí v žebříčku třídění odpadů, konkrétně u plastů je Česko druhé.

  • Spotřeba plastů vzrostla 20x za posledních 50 let;
  • 86 % evropského plastu se exportuje do Číny;
  • Pouze 20 % světového plastu se recykluje, zbytek se stále spaluje;
  • Zisky recyklačního průmyslu se v roce 2014 odhadovaly na 372 miliard EUR.

Vzniká hodně možností jak plast využít i jako investor. V nizozemském Rotterdamu vyzkouší, jaký potenciál mají silnice vyrobené nikoli z tradičního asfaltu, ale z recyklace plastu. Nápad představila společnost Volker Wessels. K výrobě plastových bloků chce použít recyklovaný odpad, především ten vylovený v moři.

Polská společnost Recyclix se na druhou stranu soustředí na zpracování recyklace polyethylenu a polypropylenu, který je jedním ze světově nejpoužívanějších plastů. Společnost není jen obchodník s recyklovaným zbožím, které můžete prodat svůj syrový odpad, ale také se podílet na zisku firmu jako investor.

Když se registrujete zdarma, uvidíte jak se lze aktivně zapojit jako investor. Nakoupíte si odpad, který se po pěti týdnech recykluje v granulát a vám se připíše zhodnocení 14 %. Společnost již není MLM, tudíž má jen jednorázový přímý bonus z vkladu. Pokud se také rozhodnete Recyclix vyzkoušet, vložte při registraci naše ID číslo Mastera: A85C-1E63-09FE. Stránky jsou dost přehledné a v češtině. Vklady a vyplácení probíhá přes Paypal, bitcoin, nebo převodem na váš účet. Minimální částka pro výběr je 20 euro a převod na účet netrvá déle než tři dny. Recyclix využíváme 18 měsíců, i když mám investici několikrát zpátky, beru ho stále dost rizikově. Více jak 30 % portfolia bych do toho neinvestoval, i když znám střelce kteří tam mají statíce a miliony. Beru to jako adrenalinovou hru a vedle využívám stabilnější alternativa, jako fyzické kovy, kryptoměny a dividendové akcie.

O tom, jak si budovat svoje pasivní příjmy díky 21 způsobům výdělku online si můžete přečíst v naší digitální knize: Vydělávej online, žij offline. Hlavně u těch zisků nezapomeňte třídit odpad u sebe a více kupovat ekologické produkty.

Tomáš Zdražil

Autor Tomáš Zdražil

Jsem zakladatel Investree, organizuji konference jako Cashflow summer a rád propojuji příležitosti. Nomádím po světě, hlavně přes zimu. Pohltilo mě cestování na motorce, kryptoměny, sdílená ekonomika, colivingové a neziskové projekty.