Otázek, jak safra nakoupit kryptoměny a pak je prodat mi přišla celé řada. Tak jsem napsal základní řehled. Pokud nemáš tušení o co jde, nemá smysl úplně investovat do něčeho o čem nic nevíš. Přečti si základy, co je kryptoměna, adresa, směnárna, peněženka, privátní klíč, hash, SEED a něco z historie. Navíc to má člověk za večer zfouklý a ještě objevíš Ameriku. Alternativa může být poslechnout si zdarma naše podcasty, nebo přednášky z konference Cashflow summit a Satoshitalks.

  1. Kde kryptoměny dlouhodobě držet

Existuje mraky peněženek, kde budete Bitcoiny nebo jiné kryptoměny držet, tohle je rychlý, bezpečný a ověřený návod, který sami používáme, podle kterého to zvládne i Franta z vedlejší vesnice, který běžně využívá internet a internetové bankovnictví.

Pomineme, že jsou tu online peněženky, jako Blockchain, případně peněženky softwarové, ideální do mobilu jako Mycelium pro Bitcoin, nebo Loafwallet pro Litecoin, existují i peněženky papírové, mobilní a odlehčené. Toho je plný internet, ale pokud chcete mít kryptoměny co nejlépe zajištěny, pořiďte si hardware peněženku, která je velikosti jako flashka a budete střežit svůj poklad v pevnosti. Existuje Český Trezor, nyný nový model T. Doprava trvá pár dní. Další alternativa je Leadger. Já používám Trezor T, dám do něm vše co potřebuji a je v něm i slot na SD kartu.

“Doporučuji si objednat hardware peněženku u výrobce, ať máte jistotu.”

Situace peněženky vyřešena, až vám přijde domů, tak po připojení se objeví postup na aktivaci. Prvně si tam zvolíte PIN pod kterým se budete přihlašovat. Pak si opíšete těch 12 slov ideálně na papír v balení, je to takové heslo na obnovení, kdyby jste trezor ztratili nebo si ho někdo půjčil a nevrátil. Nemusíte mít strach ale, že by se vám dostal dovnitř, pokud máš nastavenou passphrase. Trezor T akceptuje aktuálně přes 700 kryptoměn- Bitcoin, Litecoin, Ethereum (přes Myetherwallet– přihlášení přes TREZOR) a tokeny.

        2. Jak nakoupit kryptoměny z FIAT peněz?

FIAT měnu, v našem případě ničím nekryté koruny, tam dostanete několika způsoby. Nejsnažší cesta je přes zahraniční směnárny jako Coinbase, Bitfinex, případně Bittrex.

Nejčastěji využívám Český Coinmate. Registrace je rychlá, verifikace probíhá přes službu IDnow. Podpora je v češtině a pošlete přímo korny. Poplatky jsou velice nízké, za výběr si berou 10 Kč, za vklad nic a za nákup pouze 0,05 – 0,35 %. Vklad z účtu u FIO banky trvá v řádech sekund. Pokud máte jinou banku, může to trvat déle. Moje zkušenost do 2 dnů.

Nikdy nedrž peníze na směnárně, ale přepošli si je rovnou do peněženky/ Trezoru, kde je máš daleko více zabezpečený. 

Kdyby pro tebe tento návod, jak nakoupit kryptoměny byl složitý, je tu o dost jednoduší alternativa. Existuje česká služba Simplecoin, kde jen vložíš svoji bitcoinovou adresu a pošli peníze ze svého účtu. Minimální obchod je 250 Kč a poplatek kolem 4 %. Směníš tam 5 kryptoměn a když si nevíte rady mají Českou zákaznickou podporu.

Pokud řešíš vyšší částky, více jak stovky tisíc a rád bys je zobchodoval v hotovosti, napiš mi email, nebo na FB. Jinak prodej za FIAT peníze je možný zase přes Coinmate, Simplecoin, nebo Bitcoinmaty po ČR.

Přehled cen a grafů veřejně obchodovaných kryptoměn najdeš na Coinmarketcap. Zde vidíš středovou cenu všech burz. Různý shitcoiny jako Onecoin a podobné kraviny, které nejsou obchodovány na burze, tam nenajdeš.

      3. Další tipy a rady?

Doporučuji si zvolit bezpečnější dvoufázové přihlášení pomocí aplikace Google Authenticator. Stáhnete ji na iOS i Android.

Možná si říkáte, za co první náboje nabít, tak takové informace jsou za cenu milionů v případě kryptoměn. Podle mě je zajímavé dlouhodobě držet v portofliu Bitcoin, Ethereum, případně projekty které na něm vznikají jako Golem, Aragon, Basic attention token, Maker DAO. Takový přehled projektů, které se chystají a odkazů na ně je na TokenMarket.

Super služba, kterou používám, abych měl přehled o svém portfoliu a aktuálních cenách je Cryptocompare, kde si jen zapíšete ceny a měny, které aktuálně držíte. Nebo mobilní aplikace TabTraderBlockfolio.

No když už víš, jak nakoupit kryptoměny a pak je prodat, tak teď jen záleží na informacích, které získáš. Protože, kdo je nemá, ten tu o hodně přichází. Za pár let se uvidí, jak to každý dobře rozložil. Určitě sleduj kanál Paralelní Polis a jestli tě zajímá více informací nejen o kryptoměnách, tak určitě sleduj Twitter. Sám tam sleduji hlavně kryptokomunitu.

Díky moc za feedback, referenci nebo tvůj názor

Tomáš Zdražil

Autor Tomáš Zdražil

Jsem zakladatel Investree, organizuji konference jako Cashflow summer a rád propojuji příležitosti. Nomádím po coworkingových centrech. Pohltilo mě cestování na motorce, kryptoměny, sdílená ekonomika a neziskové projekty.