Všechno, co jste kdy chtěli
vědět o Ethereu
Ačkoli „Bitcoin“ a „Ethereum“ jsou pojmy, které jsou často slučovány, skutečností je, že jsou značně odlišné. Jediná věc, kterou Ethereum sdílí s Bitcoinem, je to, že se jedná o aktivum fungující na blockchainu. Chcete-li pochopit Ethereum, musíte pochopit, jak funguje blockchain.
Ethereum je novodobé Windows
Co je to blockchain?
Co je Ethereum?
Protokol inspirovaný bitcoinovým blockchainem představuje jeho autor Vitalik Buterin jako sdílenou výpočetní platformu umožňující provoz decentralizovaných aplikací pomocí chytrých kontraktů (smart contracts). Stavební kameny této technologie tvoří vývojářská a uživatelská transparentnost a decentralizovaná síť bez nutnosti důvěry v centrálního správce. Ethereum umožňuje využít blockchain pro demokratizující, finanční, nebo strukturované systémy.
„Bitcoin nikdy nebude více než 21mil. Etherů momentálně existuje něco přes 96mil. a přibližně konstantní rychlostí 5 etherů za blok jich stále bude přibývá. Peněžní zásoba etherea roste do nekonečna, byť s klesající inflací.“
Výhody Etherea
- Novější pokročilejší design – Zakladatel Vitalik Buterin vede Ethereum dost kupředu, třeba k přejítí na Proof of Stake. Některé věci má ethereum výrazně lépe vyřešeno než bitcoin.
- Smart-kontrakty – Smart-kontrakty jsou dohody na blockchainu, které se samy vymáhají a umožňují domlouvání libovolně komplexních vyrovnání namísto jednoduchých transakcí. Do budoucna se snaží vytvořit decentralizovaný počítač, kde bude moct kdokoliv vytvářet decentralizované aplikace. Pro tvůrce decentralizovaných aplikací je dnes ethereum jasná volba.
- Firemní akceptace – Ethereum se líbí firmám. Ethereum se jim snaží jít naproti a seznam firem zapojených do Ethereum Aliance obsahuje velmi zvučná jména.
- Rychlý vývoj – Vývoj etherea ve srovnání s bitcoinem probíhá rychleji. Ethereum je vyvíjeno primárně Ethereum Foundation, která je dobře financovaná (při spuštění sítě si nadace přidělila značný objem předtěžených etherů).
- Go-to platforma pro ICO – ICO je nový inovativní způsob, jak mohou start-upy získat financování. Většinou probíhá tak, že ke svému budoucímu projektu vydají omezené množství tokenů a oznámí, že je potřeba mít tokeny pro nějaký benefit z nového start-upu. Část tokenu pak prodají v předprodeji (ICO) a tím získají peníze na vývoj. Dá se říct, že tokeny u decentralizovaných aplikací nahrazují akcie. Ethereum se díky svým možnostem stalo primární nástroj pro vydávání ICO.
Nevýhody Etherea
- Centralizovaný vývoj – Bitcoinová komunita se již minimálně dva roky nemůže domluvit, jak dlouhodobě škálovat Bitcoin. Ethereum obdobné problémy nezažívá, protože jednoduše ještě nedospělo do dostatečné decentralizace a používanosti. Vývoj je plně pod taktem zakladatele Vitalik Buterina. Jak Vitalik poroučí, tak vývoj etherea probíhá. To je velká výhoda z hlediska rychlosti vývoje. Není to ale dobrá vlastnost decentralizovaných systémů, kde jakýkoliv centrální bod je bodem, kde se dá síť efektivně zasáhnout.
- Komplexní design – Ethereum se snaží v jedné vrstvě navrhnout celý decentralizovaný počítač. Komplexní systém je a vždy bude náročnější na údržbu a další inovace než systém jednoduchý. Bitcoin je mnohem jednodušší a stejně je momentálně vývoj na dva roky paralizován “komunitní válkou” o směr škálování. Pokud ethereum v budoucnu více decentralizuje, čekají ho mnohem náročnější rozhodování než dnešní patová situace u bitcoinu. V komplexním designu se také jednodušeji udělá chyba. Strach z chyby zase paralizuje flexibilitu vývoje. Komplexnost, flexibilita a stabilita jdou často nutně proti sobě.
- Smart-kontrakty jsou v plenkách – Smart-kontrakty jsou ve velmi rané experimentální fázi. Tápeme jak je sladit s tradičním právem. Tápeme, jak je udělat bezpečně a jednoduše. Ethereum je skvělé testovací hřiště, ale ve velmi neprobádané oblasti. Nákladnost decentralizovaných aplikací je v současné rané fázi, kdy je ethereum bez konkurence, v pořádku. Do budoucna bude mít ethereum ale těžkou pozici.
Vitalik Buterin
Kdo je zakladatel Etherea?
„Potom co mi kamarád řekl o Ethereu, nakoupil jsem jich 70 na ceně 5 USD, ovšem na ceně 10 USD jsem 50 ETH
vybral z bankomatu na Srí Lance a kupoval si z toho kokosy. Dneska dost drahé kokosy.“ – Tomáš Zdražil
[fbcomments]