was successfully added to your cart.


Společnosti jako Facebook, Amazon, Google, Apple mají větší ekonomickou moc než některé státy. Sedí na miliardách v hotovosti a neví co s nimi. Vůbec bych se nedivil, kdyby se Facebook stal do budoucna bankou a začal půjčovat uživatelům peníze.

Ví o mně třeba to, že u nich mám účet 10 let, publikuji relevantní obsah, buduji komunity, stránky a utrácím dost peněz za reklamu. Trávím dost času na jeho sítích jako Instagram a Whatsapp, které vlastní. Připojuji se na Apple zařízeních a řeším víc svoji bezpečnost. Podle těchto údajů třeba vyhodnotí kolik mi půjčí, třeba v jejich vlastní měně. To není všechno. Peníze si do budoucna budeme posílat jednoduše ve zprávě přes Messenger a Whatsapp. Pojďme se podívat, jak to může vypadat v blízké době.

O co velkým hráčům jde?

Svět se spojuje. Velké ryby požírají malé. Velcí hráči chtějí moc a růst. K tomu by jim pomohlo vybudovat internet po celém světě zdarma. Což je otázka času. Banku v mobilu už dneska každý máme, takže stavět bankomaty a banky nebude brzy potřeba, hlavně v rozvojových zemích. Čínský WeChat a Facebook mají dohromady okolo 4 miliard uživatelů. Tak, kdo tu je největší stát? Tohle bude ještě zajímavá kybernetická hra. Stejně jsou hranice států na Zemi virtuální, tak vlastně, proč ne?

Povolení krypto-reklam na Facebooku a vlastní měna

Po více jak roce Facebook 8. května oznámil, že uvolňuje svůj zákaz na reklamy týkajících se blockchainu, bitcoinu a kryptoměn, což umožňuje technologickým firmám, aby podpořily své úsilí na sociálních sítích. Což Facebooku nahrává do karet, i nám. I když jsme tento zákaz s nějakými reklamami na Investree obešli, tak dost jich zamítli. Proč?

Facebook údajně z PayPal přetáhl klíčové lidi. Také rekrutuje desítky finančních firem a online obchodníků, aby jim pomohli spustit platební systém nejspíše založený na kryptografii – pojmenovaný projekt GlobalCoin, dříve Libra – na pozadí své obrovské sociální sítě. Je pravděpodobné, že půjde o USD stablecoin. Za pár let bude třeba Facebook a podobní hráči největší spojenci FEDu, protože díky nim začnou používat miliardy nových lidí dolar, a to se bude americké ekonomice líbit.

Pokud si říkáš jak na tom vydělat, tak je možnost koupit akcie, nebo předpokládat, že to spustí další bullrun i ostatních kryptoměn. Samotný stablecoin beru spíše jako alternativu, něž držet dolar. Případně, když prodávám krypto, tak ho převádím do DAI. Mám ho na Trezoru a řeším z něj postupné dokupy.

Uživatelé by mohli používat digitální coiny k zasílání plateb a uskutečňovat nákupy na Facebooku i přes internet. Tím by po spuštění mohl mít Facebook coin více uživatelů, než celý současný kryptotrh dohromady. Spuštení měny oznámili v prvním čtvrletí roku 2020, ale víc nevíme.

Google a Facebook si ukrojí v průměru 73 % všech vložených peněz do reklamy a 99 % veškerého růstu. Tím se otvírá další uvažovaná myšlenka, a to odměňovat uživatele Facebooku, kteří shlédnou reklamu, právě jejich měnou. Dneska už tohle umí prohlížeč Brave a reklamní systém BAT. Ti už mají okolo šesti milionů měsíčních uživatelů. Jelikož Brave využívám od začátku na mobilu, jedná se o můj nejoblíbenější token na platformě Etherea.

Možná ti tohle připadá jak sci-fi nebo si říkáš – jo tohle bude realita. Facebook zvažuje celkové investice do GlobalCoinu ve výši přibližně 1 miliardy dolarů. Jednají s Visa, Mastercard a First Data. Přece jen chtějí chránit měnu před divokými výkyvy cen a mít vyřešenou vlastní platební síť. To, kam to zajde a jak velký koláč si utrhnout, ještě uvidíme.

Pokud to vidíš podobně nebo máš doplňující informace, tak se o ně poděl.

 

Díky moc za feedback, referenci nebo tvůj názor

Tomáš Zdražil

Autor Tomáš Zdražil

Jsem zakladatel Investree, organizuji konference jako Cashflow summit a rád nomádím po coworkingových centrech. Pohltilo mě cestování na motorce, kryptoměny, sdílená ekonomika a neziskové projekty.