Moje časové priority v minulých letech kompletně spolklo Webfusion s VR Education a už jsem musel začít nějak rozumně balancovat práci vs. volný čas. Díky tomu, že se nám za tu dobu vše podařilo celkem dobře zorganizovat, tak už mám zase více volného času a chuť napsat nějaký ten článek na Investree. Jedna z věci, z které jsem stále neuvěřitelně nadšený a nepřestal sledovat během této hektické doby jsou kryptoměny. Proto vás chci níže seznámit také s BarnBridge. 

Nástup kryptoměn

Za rok 2020 a začátek 2021 jsme mohli vidět něco na co čekali všichni krypto hodleři a příznivci kryptoměn. Bitcoin vyrazil až na $60 000, téma kryptoměn se stává finančním mainstream a každý chce nastoupit. Velcí hráči jako Paypal, Visa nebo Tesla začali nastupovat a zřejmě to jen tak neskončí.

Článek na forbes.com vyobrazující aktuální adopci kryptoměn

Například minulý týden jeden z největších investičních krypto fondů v USA Grayscale spustil TV reklamu na kryptoměny. Osobně si začínám myslet, že krypto je takový novodobý “iPhone” ve financích – kdo ho nenabízí, není coolV horizontu ~5 let to může vypadat i tak, že kryptoměny budou standardní finanční produkt v bankách a budete si moct vybrat jestli jsou base currency chcete fiat nebo krypto.

Decentralizované aplikace

V roce 2017 na vrcholu ICO bubliny vše vypadalo, že blockchain a decentralizované aplikace jsou řešení na všechno. Po prvních releasech jako BAT (decentralizovaný reklamní systém) nebo Aragon (decentralizované zakládání firem) se ukázalo, že decentralizované aplikace opravdu fungují tak, jak vývojáři slibovali.

Celkově je teď online přes 3 500 decentralizovaných aplikací na všech blockchainech. Sliby vývojářů ohledně dApps a ETH z roku 2017 se začaly naplno projevovat na trhu.

blank

Osobně jsem byl přesvědčený, že právě decentralizované aplikace jako Aragon nebo BAT měly změnit svět a ukázat ten pravý use-case kryptoměn. Trh ale nakonec ukázal jasný směr využití pro všechny decentralizované aplikace – finanční operace, nebo-li decentralizované finance (DeFi).

Vzestup DeFi

O DeFi jsme už s Pavlem Přecechtělem mluvili poprvé na Crypto snídaní v listopadu 2019 a následně i s Tomem Zdražilem na DeFi – Cryptonight 3. ledna 2020 a naše poslední diskuze je z Cashflow Summer v červnu 2020.

Pamatuju si, jak přesně chvíli po naší diskuzi s Pavlem Přecechtělem na Cashflow Summer Compound vystřelil o 250 % a Synthetix asi o 30 %. V tento den začal DeFi bull run a mohli jsme sledovat exponenciální růst kapitálu v kryptoměnách a hlavně DeFi protokolech.

DeFi – Cryptonight 2020

Cashflow Summer 2020

Od DeFi – Cryptonight v Olomouci 2020 udělalo DeFi nárust z $700M na $114B (zdroj: DefiLliama.com), to už je slušná jízda vytvořit znásobení 162x za rok a čtvrt.

Menší zhodnocení období o vzestupu DeFi jsem sepsal i v našem kvartálním dopise v rámci Crypvizu.

První lego kostky DeFi stavebnice

Projekty jako Ethereum, AAVE, Maker DAO nebo Synthetix o kterých jsme mluvili mezi prvními, doručily velmi zajímavé výsledky. Defakto položily základní stavební kameny současnému DeFi ekosystému. Měli jsme tak vyjímečnou šanci být přímo u vzniku decentralizovaných financí a pozorovat tak vývoj celého odvětví až do dnešní mainstream podoby. 

Pamatuju si, jak v květnu 2020 bylo DeFi těžký underground a nikdo vlastně nevěděl, kdo to je ten DeFi farmář. Všude jen memečka, obrovské zisky z yieldu a nikdo nevěděl co se děje.

blank

Jedno z prvních DeFi memeček, které vyobrazovalo první farming setup v DeFi

Tohle všechno dalo prostor pro exponenciální růst DeFi aplikacím. Ty přinesly finanční funkcionality jako poskytování likvidity, půjčky, opce nebo třeba pojišťovnictví do prostředí kryptoměn a získaly si během chvíle stovky tisíc uživatelů.

Jeden z dalších projektů, který přichází na scénu a chtěl bych o něm něco napsat je BarnBridge. Jen dopředu řeknu, že tohle určitě neberte jako investiční doporučení – DeFi je pro mě především hra, takový World of warcraft, kde rád trávím čas a baví mě to.

Cílem je rozšířit obzory a celkové chápaní DeFI pro CZ uživatele. Když sleduju obsah na CZ scéně, tak mi tady stále opravdu chybí něco kvalitního srovnatelné se zahraničím.

BarnBridge – risk management v DeFi

Na BarnBridge jsem narazil na doporučení od Pavla Přecechtěla (a.k.a Homer Shillsion) v prosinci 2020. V tuto dobu jsem měl pozornost spíše v jiných projektech ale časem jsem se Bondu začal dávat větší a větší pozornost. Tím, že Pavel se celkem dobře zná s Tylerem (zakladatel BarnBridge), měl jsem neustále nálož novinek před sebou. Bylo nevyhnutelné prostudovat BarnBridge v detailu.

Pozornost $Bondu mi hlavně upoutalo to, že jsem viděl Tylera (zakladatel BarnBridge) na callech s hlavními lídry DeFi odvětví jako je Stani (AAVE), Kayinee (Synthetix), Anton Bukov (1inch) a Santiago (Parafi Capital). Tito lidé aktuálně definují podobu DeFi a mezi nimi prostě na callech byl i Tyler – tohle jsem prostě musel prozkoumat o co tady teda jde. 

Úvod do BarnBridge ($Bond)

Upřímně můžu říct, že pochopit myšlenku a produkty Barnbridge byla jedna z nejtěžších věcí za dobu co jsem v kryptoměnách. Důkaz jestli tomu opravdu rozumím by měl být fakt, že myšlenku BarnBridge dokážu jednoduše vysvětlit i non-krypto uživateli. Takže uvidíme, jak moc “dobře” chápu BarnBridge 🙂 

blank

Web projektu BarnBridge

Kategorizace rizika z TradFi do DeFi

Čím dál více si uvědomuji, že DeFi je jednoduše jen transformace tradičních financí (TradFi) do decentralizovaných financí (DeFi). Když se podíváte na top DeFi projekty, jsou to jen modifikované DeFi verze finančních produktů z tradičního světa financí (TradFi). 

blank

Když chci tedy něco lépe fundamentálně pochopit, jednoduše se podívám jestli DeFi produkt nevychází z nějakého TradFi produktu, který už dlouhodobě funguje a vše mi pak snadněji zapadne dohromady.

Z něčeho takového vychází přesně i BarnBridge, který se snaží přenést kategorizaci úrovní risku z tradičních financí do světa decentralizovaných financí.

V TradFi můžete najít kategorizaci risku (tranchces) například v hypotékách, spotřebitelských úvěrech nebo dluhopisech. Investor tak může svoji investici rozdělit do low risk, mid risk nebo high risk tranší, které reprezentují jednotlivé úrovně rizika a mít menší expozici (účast) na pohybech trhu.

Celkově cílem BarnBridge je přinést do DeFi nástroje, které uživateli mají doručit nižší volatilitu jednotlivých aktiv (např. Bitcoin, Ethereum), nižší vystavení riziku (DeFi půjčky) a možnost zafixovat si úrok pomocí dluhopisu – proto i ticker $BOND.

Obyčejnému uživateli s pár tisíc USD nemusí být nějak atraktivní, ale jakmile jste instituce nebo fond, tyto aplikace dávají zcela nové možnosti správě vašich prostředků a je jasné že příchod institucí je v plném proudu.

Smart Yield –  BarnBridge

Smart Yield je první produkt BarnBridge, který měl vydání v březnu 2021 a jedná se podprodukt před hlavním releasem Smart Alpha (tokenizace rizika). Za tu dobu se do produktu smart yield uzamklo $56M TVL (total value locked = uzamčená hodnota v protokolu)

BarnBridge

V překladu to znamená to, že díky smart yield si můžu jako senior uživatel (low risk) zafixovat až na 1 rok úrok z platformy, a pokud vyhledávám vyšší výnos a nevadí mi variabilní úrok, mohu se stát junior uživatelem (high risk).

Nevýhoda junior uživatele je, že když tržní podmínky nebudou hrát v prospěch seniorů, zisk juniorů půjde seniorům a zase naopak pokud tržní podmínky budou dobré a bude zisk navíc oproti fixovanému úroku seniorů bude větší, junioři vydělají více.

BarnBridge

Přehled portfolia ve Smart Yield

Tato funkcionalita je hlavně atraktivní pro uživatele z tradFi (tradiční finance), díky čemu můžou instituce nebo investiční fondy získat garantovaný úrok smart kontraktem na 1 rok. 

Můžete si tak vybrat určitou úroveň rizika, kterou chcete jako uživatel podstoupit a využívat tak možností trhu půjček v DeFi. 

Propojení smart yield a AAVE

Díky tomu, že Tyler (zakladatel BarnBridge) se skvěle zná se Stanim (zakladatel AAVE) tak Barnbridge má snadnou cestu napojení na AAVE největší lending / borrowing platformu v DeFi. Z komunitních diskuzí je pak jasné, že AAVE zřejmě integruje možnost si půjčovat oproti senior a junior tokenům Barnbridge. 

V praxi to znamená, že si vybere tranši senior nebo junior ve smart yield Barnbridge, např. USDC, uzamčete $100K do senior tranše například s úrokem 8 % p.a., vygenerují se vám senior tokeny v hodnotě $100k a oproti těmto tokenům si budete moct ještě půjčit na AAVE až 75 %, tedy $75k. Jakmile se toto stane, dle mého začne exponenciálně růst TVL v protokolu.

Moje očekávání od Smart Yield

Aktuálně na Barnbridge funguje Compound a ve frontě je AAVE a YFI. Očekávám, že po plné integraci bude ve Smart Yield minimálně $500M TVL a více. Volně přeneseno smart yield beru jako takový budoucí super agregátor půjček v DeFi.

V momentě, kdy jste velká instituce a máte ve správě např. $100M tak možnost fixního úroku v senioru je pro vás změna hry a jako DeFi portfolio manager takové možnosti určitě využijete, nebo alespoň já bych to udělal. Detailní informace o Smart yield můžeš najít pak na znalostní databázi bondu.

BarnBridge

Smart Alpha

Představte si, že se můžete nakoupit Ethereum s možnosti mít menší nebo větší expozici (účast) na pohybech trhu. 

Když nakoupíte klasicky například 1 ETH, máte 100% účast na pohybu nebo růstu podkladového aktiva, v tomto případě ETH. Co kdybyste ale mohli nakoupit Ethereum jako jETH (junior tranše ETH = high risk), mETH (medium tranše = medium risk) a sETH (senior tranše ETH = low risk)?

Distribuce rizika na podkladovém aktivu nemusí být vždy 100 % a může tak probíhat automaticky algoritmem smart kontraktu napříč jednotlivými úrovněmi risku. Tohle otevírá úplně nové možnosti tradingu kryptoměn a distribuce rizika napříč uživateli. 

V praxi to znamená, že pokud je 1 ETH je na ceně $2000, ale klesne na $900, nejrizikovější tranše (junior) bere větší procento ztráty. A naopak pokud ETH vyroste na $2100, nejrizikovější tranše (junior) bere větší procento zisku. Poměr distribuce zisku a ztrát napříč jednotlivými tranšemi je definovaný trhem, počtem low risk, mid risk, high risk uživatelů a řízený algorytmem smart kontraktu.

Takto můžete obchodovat dané podkladové aktivum v úrovni risku, které Vám vyhovuje a nemusíte zažívat 100% volatilitu jako zbytek trhu. 

Z pohledu uživatele tohle není možná až tak atraktivní ale z pohledu instituce je velmi důležité minimalizovat volatilitu portfolia a stabilizovat zisk. 

Moje očekávání od Smart Alpha

Když jsme s Martinem Nasswettrem tvořili strategii v Crypvizu, tak jsme řešili jednu výzvu. Jak maximálně snížit volatilitu a stabilizovat výnos pro klienty. Normální člověk není emocionálně připravený zažívat růsty nebo výplachy v řádech desítek procent měsíčně. 

Smart Alpha poskytne institucím a uživatelům možnost se vystavit riziku přesně dle jejich preferencí, což aktuálně na DeFi trhu ještě není možné. V tradFi je tohle klasický produkt. 

V dlouhodobém horizontu si myslím, že TVL bude daleko vyšší než ve smart yield, protože uživatelé budou hodlovat nebo tradovat daná aktiva přes Smart Alphu (větší trh než s půjčkami). Smart Alpha je aktuálně těsně před vydáním (plánované v rámci Q2/2021).

DAO a token ekonomika BarnBridge

Může být skvělý produkt, tým ale jedna z nejdůležitějších částí každého kryptoměnového projektu je token ekonomika. 

Kryptoměnové projekty při releasech musí řešit zcela nové ekonomické problémy, jak spravedlivě rozdistribuovat jednotky měny mezi nové uživatele a zamezit tomu, aby měnu ovládali velcí hráči, kteří pak můžou manipulovat s trhem nebo s vývojem produktu.

Je zcela jisté, že Tyler tuto otázku moc dobře konzultoval s Kayineem (Synthetix), Stanim (AAVE) a Antonem (1inch), protože se všichni moc dobře znají a dělají spolu společné DeFi cally Ape Tapes. Díky tomu je vidět, že distribuce tokenů opravdu dáva smysl a je podložená zkušenostmi, které získaly první DeFi projekty jako SNX nebo AAVE.

Všichni holdeři jsou asi nejvíce motivování uzamknout své $Bondy do DAO Governence appky, která aktuálně generuje 52 % APY zhodnocení v nových jednotkách $Bond. V překladu to znamená, že jen uzamknete např. 100 Bonds do DAO (můžete kdykoliv vybrat) a realtime se začnou načítat nové bondy vůči aktuálnímu zhodnocení. Bondy můžete kdykoliv vybrat a prodat.

Tato akce má za cíl motivovat neprodat své bondy jen tak a uzamknout je do DAO. Uživatelé se tak více začnou zajímat o produkt, cíle projektu a zároveň budou inkasovat zisk. Celkově tento program má rozdistribuovat celkem 610 000 $Bonds a bude trvat cca do února 2022.

BarnBridge

Distribuce $Bond tokenů v rámci DAO programu

Treasury 

BarnBridge jako jeden z prvních projektů implementoval treasury model, což je realtime náhled do pokladny protokolu, kde vidíte kolik protokol má celkem v držení financí a kolik inkasoval na poplatcích od uživatelů za používání protokolu.

BarnBridge

Je nevyhnutelné, že DeFi tokeny se budou chovat jako akcie a vybrané poplatky z používání protokolu se jednou začnou distribuovat holderům jednotlivých projektů. Podle Open-orgs.info například Uniswap drží něco přes $6B a je jasné, že jednou se tyto peníze začnou z nějaké části rozdělovat hodlerům UNI.

Barnbridge je v tomto opravdu dopředu a tady tímto nasadil podle mě nový DeFi standard sledování tržeb projektu. DeFi projekt, který nebude mít takový realtime jasný a jednoduchý přehled bude pak i pro investory nebezpečný, protože neukazuje transparentně své zisky.

Budoucnost a roadmapa

Mimo integraci Compound, AAVE a YFI je jistá i integrace se Synthetixem (SynthBridge), kde by se uživatelům SNX vytvořila možnost určitě kategorizace rizika, kterou chtějí podstupovat ve svých podkladových aktivech. Takto by se BarnBridge dostal do pozice DeFi projektu, který je propojený s aktuálními lídry DeFi.

Kaiyne (zakladatel SNX) označil BarnBridge, že může být jeden z nejlépe exekuovaných krypto projektů v historii. Je to hlavě díky přesnému načasování produktu, spravedlivé distribuci tokenů a governence politice.

BarnBridge

Smart Yield je venku a před námi je integrace AAVE a YFI, která proběhne v následujících týdnech. Hlavní událostí pak bude release Smart Alphy, která dotvoří celkovou vizi Barnbridge. Release Smart Alpha je plánovaný na Q2/2021

BarnBridge

Na začátku BarnBridge neměl žádné data a výsledky za sebou, dnes je vidět, že se projekt pevně drží roadmapy a veškerým slibům, které komunitě dávají. Tohoto si všimnul Coinbase, který Barnbridge zařadil do Coinbase Custody (trading pro insticionální investory) a brzy bude dostupný na klasickém Coinbase.

Vzhledem k tomu, že Barnbridge se primárně obchoduje na Uniswapu, vsazím na to že brzy přijde listing na hlavní centralizované krypto burzy jako je Binance nebo Kraken.

BarnBridge

Tyler je opravdový profesionál v krypto sféře a má za sebou spoustu zkušeností, které ho daly dnes do pozice, že může chladnokrevně bez chyb exekuuovat nový high-end DeFi projekt. A díky podpoře AAVE, SNX nebo 1inch má myslím docela slušnou šanci se dostat mezi hlavní DeFi coiny.

Je ale dobré si uvědomit, že pořád jsme v DeFi odvětví, pořád se toho může spoustu pokazit – především bugy ve smart kontraktech, různé nenadálé tržní situace a podobně. Po nějakém čase co se ale Barnbridge ověří v provozu bude si velmi využívanou DeFi aplikací.

Více informací o BarnBridge najdete na webových stránkách, whitepaperu a hlavně Discordu (je tam i česká komunita). Pavel Přecechtěl (a.k.a Homer Shillsion) dokonce zpracoval i litepaper BarnBridge (stručná verze oficiálního whitepaperu) v češtině.

Petr Sanetrník

Autor Petr Sanetrník

Jsem zakladatelem digitální agentury webfusion.cz zaměřenou na tvorbu webových stránek a online marketing. Dále jsem také spoluzakladatelem vreducation.cz, kde digitalizujeme firemní vzdělávání a spoluzakladatelem Crypviz.io, kde se zabýváme správou majetku v DeFi.