was successfully added to your cart.

Fyzické vs. digitální zlato aneb přichází Bitcoin revoluce

Bitcoin

Digitální technologie a internet nabízejí netušené možnosti. Díky blockchainu se pomalu plní sen decentralizované a globálně respektované měně Bitcoin, přezdívané jako digitální zlato. Historie peněz ovšem sahá tisíce let zpátky k fyzickému zlatu až někdy k roku 560 př. n. l. Pojďme si srovnat, jaká forma zlata má větší perspektivu a jaký je výhled do měnové budoucnosti.

„Je dost možné, že do budoucna budou peníze bezhotovostní, pouze virtuální. Také hrozí, že nebudou peníze vydávány vládami ani centrálními bankami. Zapomeňte na všechno, co jste se kdy o penězích naučili, protože se blíží Bitcoin revoluce,“ řekl Jon Matonis – spoluzakladatel Bitcoin Foundation a významný ekonom

Historie a omezené množství mluví za vše

Oproti zlatu Bitcoin existuje teprve 8 let, jeho tržní kapitalize je kolem 19 miliard USD. Globálně ho využívají miliardy lidí a jeho velkou výhodou je, že mu nehrozí inflace. Bitcoinu je omezené množství, které čítá okolo 21 milionů BTC, pro srovnání fyzického zlata je dle odhadů asi 171 tisíc tun.

Z historického hlediska fungovalo zlato jako uchovatel hodnoty a v každém období jste si za něj mohli něco pořídt. Ovšem, zisk realizujete až při jeho prodeji. V dnešní době je celkem nereálné, že byste si ukrojili z unce zlata kousek a koupili za něj v supermarketu potraviny. Vždy ho tudíž musíte směnit za koruny, dolary nebo dokonce Bitcoin, abyste mohli jednoduše kdekoliv zaplatit. Oproti tomu Bitcoin stojí na blockchain technologii, která spojuje nespočet decentralizovaných uzlů peer-to-peer sítě, uchovávající neustále se rozšiřující počet záznamů  o transakcích a blocích. Transakce představují data, vložená do databáze uživateli, bloky vytvářejí těžaři využívající speciální software a hardware. Blockchain tedy nemá fyzickou podobu a nachází se kdesi v cloudu.

Parita zlata a bitcoinu

Současné ceny se nedávno potkaly na stejné hladině. Fyzické zlato se drží spíše na minimech s cenou 1250 USD za unci, Bitcoin při současné ceně kolem 1200 USD/BTC je na svých maximech. Podle odborníků se dál předpokládá jeho růst. Nejen, že se o něj zajímá více lidí, ale má specifický důvod pro růst. Americká komise pro cenné papíry má totiž do 11. března 2017 rozhodnout o možném schválení prvního bitcoinového ETF produktu, tedy burzovně obchodovaného fondu, který by investoval do Bitcoinu. To by samozřejmě velmi zvýšilo prestiž Bitcoinu. Zjednodušil by se nákup a prodej této měny a také by se otevřelo obchodování s Bitcoinem úplně novým investorům, včetně velkých institucionálních investorů.

Náklady na těžení (mining)

Aktuální cena zlata se pohybuje kolem nákladů na těžbu, které se odhadují na 1150 až 1450 dolarů za unci. Pro většinu firem může být z ekonomického hlediska po jistou dobu výhodné vyrábět a fungovat i pod celkovými náklady (je to pro ni ekonomicky výhodnější než zavřít úplně). Těžební společnosti mají poměrně vysoké náklady jednorázové, jako nákup strojů nebo vybudování dolu, které označujeme jako fixní tzv. kapitálové.

Takzvané těžba Bitcoinu je zjednodušeně řečeno výpočetní řešení složitých algoritmů, k čemuž je potřeba počítačů o vysokém výkonu. Během toho se denně spotřebuje elektřina v hodnotě kolem 300 milionů korun. Dobývání bitcoinů za sebou také zanechává znatelnou uhlíkovou stopu. Výhoda oproti zlatu je, že u bitcoinu nevznikají náklady na přepravu a uskladnění.

Nedávno jsme na webináři o kryptoměnách s Karlem Fillnerem (krypto evengelista a zakladatel portálu btctip.cz) řešili otázku těžení, ke které říká: „U Bitcoinu se odměna za vytěžený blok každé 4 roky dělí na polovinu, takže za necelé 4 roky to bude 6 a čtvrt BTC (plus poplatky), za další 4 roky 3 a kousek BTC a tak dále, dokud nebude vyemitován poslední bitcoin. Předpoklad ovšem je, že jak bude přibývat bitcoinových transakcí, prosadí se řešení, které navýší velikost bloků násobně, vejde se do nich tedy více transakcí a těžaři budou motivováni právě těmi poplatky za transakce – bude to „šul nul“. Může se ovšem také stát, že velikost bloků bude víceméně zachována a poplatky za posílání transakcí budou tak drahé, že se bitcoin stane spíše jakýmsi „clearingovým nástrojem“ na vyrovnávání větších finančních operací (a v té době může stát bitcoin klidně 100 tisíc dolarů). Roli běžného platebního nástroje převezme jiná kryptoměna, přívětivější k mikrotransakcím (např. Litecoin, DASH, nebo jiné).“

Bitcoin má obrovskou sílu

A nelze ji přehlížet. V současnosti probíhá kolem 300 tisíc bitcoinových transakcí denně. Když to shrnu, tak Bitcoin má stejné atributy jako zlato: Omezené množství, neomezenou trvanlivost a není pod kontrolou konkrétní vlády. Dokonce ho podporuje i Bill Gates nebo ekonom Nassim  Taleb. Já mám v portfoliu obě podoby zlata. Fyzické nakupuji nejčastěji přes Golden Gate, digitální přes Easycoin.

Video: kam investovat čas=peníze

V Thajsku jsem natočil svoji zkušenost, která se právě o zlato fyzické a digitální dost opírá.

Díky moc za feedback, referenci nebo tvůj názor

Autor Tomáš Zdražil

Jsem majitel Investree, organizátor Cashflow summit a cestovatel po coworkingových centrech, alternativních investicích a sdílené ekonomice.